שאלות תשובות

שאלות נפוצות ויטראז', חוגים, לימודים וקורסים:

איפה מושב אמירים?

מושב אמירים נמצא בגליל העליון על כביש 886
לבאים מכוון כרמיאל בצומת חנניה/שבע פונים שמאלה לכוון צפת כביש 886 צפון,
ממשיכים כ- 4.4 ק"מ לכוון צפון ופונים ימינה לישוב אמירים,
לאחר הכניסה לאמירים עוברים את השער הצהוב ופונים מיד שמאלה לרחוב החורש
הגלריה / סטודיו נמצאת במעלה הרחוב, מספר 5  (או מגרש 108) בצד שמאל
15 מכרמיאל או ממירון, 20 דקות מצפת, 30 דקות מטבריה.

מהו ויטראז'?

הויטראז' הינו תמונה המורכבת "מפאזל" של צירופי חלקי זכוכיות צבעוניות באיכות גבוהה, המחוברות יחדיו ע"י הלחמה, הויטראז' הינו ייחודי ונעשה בעבודת יד. ישנם מספר שיטות ליצירת ויטראז'.

מהו ויטראז' קלאסי?

ויטראז' הקלאסי עיטר כבר מהמאה ה-12 כנסיות וארמונות, צירוף חלקי הזכוכית לתמונה נעשה ע"י עטיפת חלקי הזכוכית בפסי עופרת והלחמת בדיל, בטכניקה זו משתמשים לאלמנטים בינוניים וגדולים כמו חלונות ודלתות.

מהו ויטראז' טיפאני?

(Tiffany) הומצא ע"י לואיס קומפורט טיפאני (1885) שיצר בעזרת הטכניקה שהמציא בעיקר מנורות הנקראות עד היום מנורות טיפאני. יצירותיו של טיפני מוצגות במוזיאון המטרופולין לאמנות בניו יורק. חלקי הזכוכית נעטפים בסרט נחושת (Copper foil) ומחוברים זה לזה בהלחמת בדיל. בטכניקה זו משתמשים לפרטים קטנים ובינוניים שטוחים או תלת ממדיים, לכתבה "איך מכינים אהיל טיפאני" לחץ כאן.

מהו פיוזינג?

(Fusion) פירוש המילה הינו התכה, התמזגות. בשיטה זו זכוכיות צבעוניות יחד עם צבעים וחומרים מיוחדים מוכנסים לתנור המחמם את העבודה לטמפרטורה של בין 800 ל-900 מעלות! הזכוכיות מתחברות זו לזו ויוצרות הרמוניה ומיזוג של צבעים. בטכניקה זו משתמשים בעיקר לכלים ולתכשיטים.

מהו "כמו" ויטראז'?

בשל העלויות הגבוהות של החומרים המרכבים את הויטראז' נוצרו מספר שיטות אשר מדמות ויטראז' באמצעות הדבקת סרטי עופרת, צבעי זכוכית, נייר צלופן ועוד. בשיטה זו אפשר ניתן לשדרג חלון קיים ולהפוך אותו לצבעוני ויפה.

 כמה סוגי זכוכיות יש ומה הם?

 1. זכוכית שקופה רגילה – נמצאת סביבנו כמעט בכל מקום, נקראת גם זכוכית FLOAT מיצרים אותה בעוביים שונים.
  2. זכוכית מגוונת – הינה זכוכית שקופה עם צבע, משמשת לחלונות דקורטיביות.
  3. זכוכית רפלקטיבית – הינה זכוכית שקופה עם ציפוי דק החוסם את האור מלעבור .
  4. זכוכית בידודית – שתי זכוכיות שמורכבות בתוך מסגרת שבניהם רווח, משמשות לבידוד תרמי ואקוסטי.
  5. זכוכית משוריינת – שכבות של מספר זכוכית מודבקות יחדיו יחד עם גיליונות שקופים בניהם, משמש להגנה נגד ירי.
  6. זכוכית מחוסמת – זכוכית שעברת תהליך בחום והופך אותה לחזקה פי 3 מזכוכית רגילה, משמשת להפרדה כמו חלונות ראווה רכבים וכו', כשזכוכית זו נשברת היא הופכת לפרורים.
  7. זכוכית צבעונית – זכוכית עם מגוון עצום של צבעים, הצבעים מוכנסים לזכוכית בתהליך היצור כך שהזכוכית לעולם לא מאבדת את צבעה, משמשת בעיקר בעבודות ויטראז'.

האם אפשר לתכנן ויטראז' לפי רעיון שלי?

כן בוודאי, אקבל בשמחה כל רעיון שלכם, אני אעבד את רעיון שלכם ואסביר לכם איך תיראה התוצאה הסופית. אתם מוזמנים לשלוח לי את הרעיון במייל debs1aha@gmail.com או בצור קשר.

האם אפשר להתקין ויטראז' בחלון או דלת קיים?

ברוב המקרים אפשר להתקין ויטראז' בחלון או דלת קיימים. קיימות שתי שיטות אפשריות: הראשונה – על הזכוכית הקיימת (אם יש מקום), השנייה – במקום הזכוכית הקיימת. לא ניתן לשלב ויטראז' בזכוכית בידודית קיימת. אנא פנו אלי, הייעוץ בחינם.

איך אתם מחשבים את המחיר לפרויקט?

המחיר לפרויקט נקבע לפי שיטת הויטראז' (קלסי בעופרת או טיפאני בסרטי נחושת) המורכבות, גודל, צפיפות החלקים, סוג הזכוכית וכו', במהלך הפגישה איתכם אני מציגה את התרשימים להערכת מחיר ולאחר אישורה אני מכינה מספר סקיצות לבחירתכם עם המחיר המדויק. במידה ואתם מעוניינים בהצעת מחיר, אתם מוזמנים ליצור קשר או להתקשר אלי, דבי – 054-4947691

האם ניתן להתקין ויטראז' בתוך זכוכית כפולה חדשה (בידודית)?

כן ניתן לשלב ויטראז' ברווח בין הזכוכיות, השיטה הזאת עדיפה מכוון שהויטראז' נשאר תמיד נקי.את הויטראז' צריך להכין מראש לפי המידות של פנים זכוכית הבידודית ולתאם עם יצרן הבידודית שהרווח בין הזכוכיות יהיה לפחות 10 מ"מ. את הכנסת הויטראז' מבצע יצרן בידודית.

האם הזכוכית צבועה?

לא, הזכוכיות בויטראז' קלאסי וטיפאני עשויות בטכניקה של התכת זכוכית והוספת הצבע לתוך הזכוכית ולכן הזכוכית לעולם לא תדהה או תשנה את צבעה. הצבעים מקנים לויטראז' יופי פאר והדר והם מיצרים אוירה צבעונית נעימה. למשל צבע אדום מחמם ומעניק אנרגיה, צבע ירוק מסמל אביב ומשרה שלווה, צבע כחול מסמל ים ושמיים וכו'. לחצו על הלינק לסרטון איך מכינים זכוכית ויטראז' צבעונית.

איך מתחזקים ויטראז'?

התחזוקה היחידה הינה ניקיון, מידי פעם לפעם כדאי לעבור בעדינות על הויטראז עם מנקה אבק. אם צריך להבריק, התז מעט נוזל לניקוי חלונות על מטלית, ועבור ברכות ללא הפעלת לחץ על הפריט. קשה יותר יהיה לנקות אם תתיז נוזל ניקוי ישירות על הויטראז'.

האם ניתן לקבל את הפריטים בצבע לפי בקשתי?

כן, את העבדות אני יכולה ליצור לפי בקשתכם לפי מבחר הזכוכיות הצבעוניות המגוונות שנמצאים אצלי בסטודיו.

נשמע נהדר, איך נרשמים?

מאוד פשוט, שלחו מייל ל- debs1aha@gmail.com
או מלאו את בקשתכם בטופס צרו קשר או התקשרו לדבי – 054-4947691.

דבי אומנות בזכוכית